Kadın Hastalıkları ve Doğum

Pek çok kadın hayatının bir döneminde adet düzensizliği, vajinal enfeksiyon, miyom ya da yumurtalık kisti gibi kadın hastalıklarıyla karşı karşıya kalıyor. Ancak bu hastalıkların hepsi doğru teşhis ile tedavi edilebilen hastalıklar arasında yer alıyor.

En sık görülen kadın hastalıklarını adet düzensizlikleri, vajinal enfeksiyonlar ve bunların sebebiyet verdiği vajinal akıntılar, doğurganlık çağındaki kadınlarda çok sık görülen miyomlar ve yumurtalık kistleri olarak sıralayabiliriz. Belki, yine sık gördüğümüz bir hasta grubu; kesin bir hastalık olmamakla birlikte kadın yaşamında önemli bir süreci oluşturan menopoza girmiş hastalarımızı sayabiliriz. Natürel menopozu aslında bir hastalık süreci olarak algılamıyoruz ama bu dönemde de hastalarımızın özel desteklere ve takviyelere ihtiyaçları olabiliyor.

Adet düzensizliklerinin en sık sebebi yumurtlama fonksiyonundaki aksamalar ya da düzensizliklerdir. Aslında adet düzensizlikleri en sık, menstrüasyonun ilk başladığı yıllarda ve yine menopoza girmeden önceki dönemde karşımıza çıkar. Büyük bir kısmı hormonal kaynaklıdır ama bunun yanı sıra kistler, miyomlar gibi organik bir sebebe bağlı olarak karşımıza çıkan adet düzensizlikleri de vardır. Adet döngüsünün ilk başladığı yıllarda ve kesilmeden önceki yıllarda sık görülmesinin sebebi; bu dönemlerde kadınların erken dönemde yumurtlama fonksiyonlarının oturmamış olmasıdır. Menopozdan önceki dönemde ise yine yumurtlama fonksiyonunda aksaklıkların başlamasıdır. Genç kızlardaki adet düzensizlikleri çok yoğun bir tedavi gerektirmezken, menopoz öncesi dönemde bunun düzenlenmesi gerekmektedir. Çünkü, karşılanmamış östrojene bağlı olan adet düzensizlikleri rahim duvarında kalınlaşmalara ve onu takiben hoşumuza gitmeyen süreçlerle devam edebilir. Hormonlar demişken, yine tiroid fonksiyonları da kadınlardaki adet düzensizliğinin önemli bir sebebidir. Dolayısıyla yalnızca yumurtalık hormonlarından kaynaklı değil, tiroid hormonları ve prolaktin hormonlarımızdan kaynaklı düzensizlikler de ortaya çıkabilir.

İletişim

Her zaman sizin sağlığınız için burdayız.

          Bizim ile iletişime geçebilirsiniz

444-9-149