top of page
Berber dükkanı

Sakal Ekimi

Sakal ekimi, düzensiz veya seyrek sakal büyümesiyle mücadele eden erkekler için giderek daha popüler bir seçenek haline geldi. Bazı erkekler genetik olarak sakal eksikliğine yatkınken, diğerleri yara izi veya yaralanma nedeniyle saç dökülmesi yaşayabilir. Esha Sağlık Grubu'nda uygun olanlara uzun süreli sonuçlar sağlayabilen sakal ekimi işlemleri sunuyoruz. Bir konsültasyon sırasında doktorlarımız, iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemek için saçınızı ve cildinizi değerlendirecektir. Herhangi bir tıbbi prosedürle ilgili riskler olsa da, maliyete ve iyileşme süresine yatırım yapmak isteyenler için sakal nakli kalıcı bir çözüm olabilir.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram

Sakal Ekimi

Sakal ekimi, düzensiz veya seyrek sakal büyümesiyle mücadele eden erkekler için giderek daha popüler bir seçenek haline geldi. Bazı erkekler genetik olarak sakal eksikliğine yatkınken, diğerleri yara izi veya yaralanma nedeniyle saç dökülmesi yaşayabilir. Esha Sağlık Grubu'te uygun olanlara uzun süreli sonuçlar sağlayabilen sakal ekimi işlemleri sunuyoruz. Bir konsültasyon sırasında doktorlarımız, iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemek için saçınızı ve cildinizi değerlendirecektir. Herhangi bir tıbbi prosedürle ilgili riskler olsa da, maliyete ve iyileşme süresine yatırım yapmak isteyenler için sakal nakli kalıcı bir çözüm olabilir.

SAKAL EKİMİ NEDİR?

Sakalların yoğun olduğu başın arkası veya çene alt kısmındaki donör bölgeden alınan greftlerin travma, kesik veya başka sebeplerle sakal kaybı görülen bölgelere ekilmesi sakal olarak bilinir. nakil operasyonu. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyon yaklaşık 8 saat sürer ve sonrasında ağrısız geçer.

Tek uygulama ile başarı oranı yüksektir. Bazı insanlar ikinci bir ameliyat gerektirebilir. Günümüz dünyasında erkekler için önemli bir görünüm kriteri olan sakal, berberler tarafından çeşitli modeller verilerek düzeltilmektedir ancak dökülen sakalın kesin tedavisi sakal ekimidir.

Sakal ekiminin faydalarından biri de sakalın şekillendirilmesinin planlama aşamasında yapılacak olmasıdır. Kişinin yüzüne uygun sakal şekli birlikte seçilir ve bu plan dahilinde kişiye sakal ekilerek ömür boyu kullanılır.

SAKAL EKİMİ FAYDALARI

 • Sakal ekimi ile kişi gür ve doğal görünümlü sakallara sahip olabilir.

 • İşlem sonrasında hasta istediği gibi sakalını tıraş edebilir ve şekillendirebilir.

 • Sakal ekimi kişinin yüz tipine göre estetik bir görünüm sağlayacak şekilde planlanır.

 • Birey sakal stilini seçmekte özgürdür.

 • Favoriler saç/sakal ekimi ile de şekillendirilebilir.

 

SAKAL EKİMİ AMELİYATI KİMLERE YAPILABİLİR?

Sakal ekimi hiç sakalı çıkmamış, sakalı seyrelmiş ya da bir yaralanma sonucu sakalını kaybetmiş erkeklere uygulanmaktadır. Ayrıca yara ve yanıkları gizlemek için de kullanılabilir. Sakal ekiminin 22 yaşına kadar ertelenmesi tavsiye edilir. Hormonal bozukluklar, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olan hastalara doktor muayenesi sonrasında sakal ekimi yapılıp yapılamayacağı belirlenir.

SAKAL EKİMİNDE HANGİ YÖNTEM KULLANILIR?

Sakal ekiminde saçların alınması için mikro FUE yöntemi kullanılmaktadır. Safir FUE sakal ekimi safir bıçaklarla kanallar açılarak yapılır.

SAKAL EKİMİ VE SAÇ EKİMİ NEREDE YAPILIR?

Hastanın durumuna göre ekim için saçlar kişinin ensesinden veya sakalın yoğun olduğu ense ve çene kemiği çevresinden alınır.

SAKAL EKİMİ SÜRECİ VE İYİLEŞME

Sakal ve bıyık ekiminden sonra görünür bir iz kalmaz ve iyileşme süreci hızlıdır. Kızarıklık, şişlik ve kuruluk gibi geçici belirtiler oluşabilir; ancak bu belirtiler birkaç gün içinde kaybolacaktır.

Saç ekiminden farklı olarak ekim yapılan bölge daha hassas olan yüz bölgesi olduğu için ilk 2-3 gün şişlik olabilir. Ancak hasta işlem sonrası ilaç kullanımı, buz uygulaması gibi önerilere uyarsa bu belirtiler azalır.

Takip edilen hastalarda ameliyat sonrası ağrı nadirdir. En tehlikeli durumlardan biri de uyku pozisyonudur. Ameliyatta yüz tedavi edilirken, ekilen greftlere zarar vermemek için hasta uygun pozisyonda yatmalıdır. Bunun için gerekli bilgiler Esha Sağlık Grubu'te sakal ekimi işleminden sonra hastalarla paylaşılmaktadır.

Operasyon sonrasında kişinin işine dönmesi bir haftayı bulabilmektedir. 2-3 gün içinde işe dönüş ile ilgili tıbbi bir sorun olmamakla birlikte, hastanın ameliyattan sonra en az bir hafta dinlenmesi için bir iş planı yapmasını öneriyoruz.

Çekinceleri nedeniyle, onu meraklı gözlerden ve görünüşüyle ​​​​ilgili sorulardan da koruyacaktır. Bu süre zarfında cilt iyileşir, sakallar uzar ve şekillenir, şişlik ve kızarıklık azalır.

2-3 haftalık süre hastayı tatmin edecek, başkalarından olumlu geri dönüşler almasına neden olacak ve ameliyat olmakla ne kadar doğru bir karar verdiğini anlamasına yardımcı olacaktır.

Ancak sakal ekimi yapılan bölgede ekilen saç köklerinde kısa süreliğine bir miktar dökülme olacaktır. Bu süre zarfında hastalar ekilen sakal köklerinin yüzde 50-80 kadarını kaybedebilir. Ancak bu ekilen saçlar üçüncü ve dördüncü aylarda tekrar çıkmaya başlayacaktır. İşlem aşağıdaki şemada ayrıntılı olarak gösterilmektedir.

 

SAKAL EKİMİ DÖKÜLÜR MÜ?

Sakal ekiminde ya da herhangi bir saç ekiminde normal şartlarda saç dökülmesi beklenmez. Ancak amatör operasyonlarda güvenli donör alan dışından alınan kökler ve testosterona karşı hassas olan kökler ileride saç dökülmesine neden olabilir. Ancak işini doğru ve düzgün yapan klinikler tarafından yapılan sakal ekimi, güzel ve optimal bir sonuçla sonuçlanacaktır.

SAKAL EKİMİ İÇİN KAÇ EL İŞÇİSİNE İHTİYACIM OLACAK?

Sakal ekimi için greft hesaplaması hastadan hastaya farklılık gösterse de yüz tipi, mevcut sakal durumu, hasta isteği ve sakal stilinden etkilenir. Ekim yapılacak bölge kliniğimizde operasyon öncesi ölçülür.

Kişinin saçının inceliği ve kalınlığına göre gerekli yoğunluk hesaplanır. Hastanın güvenli donör bölgesinden alınan greft sayısı sakal ekiminin kalitesini etkiler.

Sakal ekiminin etkili olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Kullanılan prosedür ne olursa olsun, ekilen saç köklerinin 3 veya 4 ay içinde yerleşmesi ve çıkması gerekir.

8 veya 9 ay sonra, sanki hep oradaymış gibi tedavi edebileceğiniz dolgun, sağlıklı bir sakalınız varsa, sakal ekimi başarılı olmuştur.

Hem FUE hem de FUT doğal görünümlü sakallar üretir ancak FUT sakalları daha dolgundur.

Bunun nedeni, bir deri şeridi alındığında genellikle daha fazla folikül alınmasıdır. Daha kalın görünen bir sakal istiyorsanız FUT'u düşünün.

Sakal nakli başarısızlığı nadirdir ve genellikle yanlış donör alan alımının sonucudur. Bu nedenle deneyimli bir saç restorasyon cerrahı seçmek kritik ve değerlidir.

Alınması gereken herhangi bir önlem veya yan etki var mı?

Başınızdaki alınan bölge ve yüzünüzdeki implante edilen bölge, ameliyattan sonra özel bakım gerektirecektir. Her iki yer de temiz tutulmalıdır.

 

Evde bakım için talimatlar

Doktorunuz size evde bakım için talimat verecektir. Bunlar, kafa derinize ve yüzünüze antibiyotik merhem sürmeyi içerebilir.

 • Yüzmek, doğrudan güneş ışığına maruz kalmak ve saunada veya jakuzide sigara içmek en azından ilk birkaç gün kaçınılması gereken aktivitelerdir.

 • Yorucu fiziksel aktivite, özellikle sizi terletecek, dokunacak, kesecek veya ekilecek bölgeleri ovuşturacak veya kaşıyacak herhangi bir şey

 • Yüzünüzü birkaç gün yıkamamanız veya ovmaktan kaçınmanız tavsiye edilebilir. Cildiniz hassas ve kaşıntılı olacaktır, ancak tahriş ve enfeksiyondan kaçınmak için onu kendi haline bırakmaya çalışın.

 

Olası yan etkiler

Yüzünüzde ve saç derinizde aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • şişme

 • kırmızılık

 • sıkılık

 • uyuşma

 • huysuzluk veya geçici kabuklanmalar

 

Donör bölgede yara izi yaygındır, ancak genellikle doğal saç büyümesiyle gizlenir. FUE çok sayıda küçük, genellikle göze çarpmayan yara izi bırakır. FUT ise başın arkasında uzun ve belirgin bir iz bırakır.

Yüzünüzdeki implant bölgeleri yara izi bırakmamalıdır ancak geçici kabuklanmalar olabilir. Birkaç hafta sonra kabuklanma, kızarıklık, şişme veya tahriş devam ederse, doktorunuza danışın.

Türkiye 2022'de bir sakal ekiminin maliyeti nedir?

Türkiye'de sakal ekiminin ortalama maliyeti 1.900 Euro civarındadır. Sakal ekimi ucuz değildir. Alınacak greft sayısına göre 3000 Euro'ya kadar çıkabilmektedir. Yüzdeki saçsız bölgeleri dolduran kısmi nakiller, ekilen greft sayısına bağlı olarak 1500 ila 4.000 Euro arasında değişebilir. İlk konsültasyonunuz sırasında bu maliyeti doktorunuzla görüşmelisiniz.

İyi bir aday olup olmadığınızı görmek için doktorunuzun işlemden önce saç derinizi ve yüzünüzü incelemesi gerekecektir. Doktora bağlı olarak, bu konsültasyon ziyareti de ücretlendirilebilir. Randevunuzu planlarken, konsültasyon ziyaretinin ücretini sorduğunuzdan emin olun.

Sakal ekimi kozmetik işlemler olduğu için sigorta kapsamında değildir. Bazı doktorlar taksitli ödeme kabul eder, bu nedenle finansman seçeneklerini mutlaka sorun.

 

ESHA SAĞLIK GRUBU SAKAL EKİMİ

Esha Sağlık Grubu hastalara gerçekçi sonuçlar garanti eder. Sakal ekiminin greft sayısı ve sonucu hastalara yanlış anlatılmaz. Sakal ekimi operasyonundan önce doktorlar ameliyatı planlarlar.

Bu bir estetik işlem olmasına ve sizin ne istediğiniz önemli olsa da doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızda fayda var.

Planlama aşamasındaki en önemli noktalardan biri hastanın boyun, baş, yüz ve alın bölgesini değerlendirerek saç köklerinin incelenmesi ve ayrıca hastanın karşılaşabileceği tüm olası sonuçların ne olursa olsun hastaya anlatılması ve gerçekçi bir görünüme sahip olmasıdır. beklenti. Bireyler aksi takdirde kandırılmış ve hayal kırıklığına uğramış hissederler. Bunu önlemek için her zaman güvenebileceğinize inandığınız kliniklerden profesyonel yardım alın.

Esha Sağlık Grubu, dünyanın dört bir yanından gelen hastalara safir FUE yöntemini kullanarak sakal ekimi tedavileri uygulamış ve olumlu sonuçlar almıştır. Operasyonun tüm aşamaları, alanında uzun yıllara dayanan deneyime sahip hekimler gözetiminde, en son teknoloji kullanılarak gerçekleştirilir. Kişiler tüm sakal ekimi süreci hakkında kapsamlı ve gerçekçi bir şekilde bilgilendirilir.

bottom of page